Шлюбні договори.

«У сімейному житті треба зважати з думками, переконаннями, почуттями, прагненнями коханої людини.» В. Сухомлинський

Режим спільної сумісної власності подружжя, а також принцип поділу спільного майна подружжя в рівних частках, який визначений чинним Сімейним кодексом України, не завжди є зручним для подружніх стосунків, особливо у випадку виникнення майнових спорів. На сьогодні подружжя, а також особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу (наречені), можуть скористатися достатньою кількістю альтернативних можливостей врегулювання між собою майнових відносин, уклавши шлюбний договір.

Чинне сімейне законодавство дозволяє врегулювати у ньому безліч питань, що стосуються спільного сімейного життя: щодо правового режиму їх наявного та майбутнього майна, щодо надання взаємного утримання, стосовно утримання дитини тощо.

Варто звернути увагу, що шлюбний договір може бути укладено як до реєстрації шлюбу (так званий дошлюбний договір), так і подружжям у період шлюбу (власне шлюбний договір). У шлюбному договорі сторони можуть врегулювати майнові відносини на весь період шлюбного життя, так і стосовно певного стану подружніх відносин:
- на випадок роздільного проживання (сепарації);
- на випадок примирення;
- на випадок розлучення. У сучасній юридичній практиці найбільшого поширення набув шлюбний договір про визначення майнових відносин подружжя на весь період шлюбу. Він може включати різного роду умови з приводу подружнього майна:
- щодо визначення правового режиму майна подружжя (умови про зміну режиму спільного майна на режим роздільного, і навпаки; про визначення часток у спільному майні; про визначення правового режиму плодів і доходів від спільного і роздільного майна тощо);
- щодо порядку користування спільним і роздільним майном подружжя, в тому числі житловим будинком (квартирою);
- про порядок управління майном подружжя та вчинення з ним правочинів;
- про порядок несення витрат щодо спільного і роздільного майна;
- про взаємне утримання подружжя, виплати додаткових коштів на лікування тощо). Також шлюбний договір може стати зручним правовим механізмом забезпечення інтересів третіх осіб - дітей подружжя, їхніх родичів і т.д. Зокрема, сторони можуть передбачити у шлюбному договорі, що в одній з кімнат будинку, що належить на праві власності одному з подружжя, буде довічно проживати один з батьків іншого з подружжя або дитина від першого шлюбу тощо.

Правильно обрати вид шлюбного договору, надати йому належного змісту та форми зможуть юристи компанії «УкрЛегіс», які мають багаторічний досвід роботи у цій сфері.