Інші сімейно-правові договори

«Все весілля схожі одне на одне, але всі розлучення цікаві по-своєму.» Уїлл Роджерс

З метою більш швидкого та спрощеного порядку вирішення справи про розлучення дружина та чоловік, що мають неповнолітніх дітей, можуть на договірних засадах визначитися з ким із них після розірвання шлюбу будуть проживати діти, яку немайнову участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, яку матеріальну участь у забезпеченні життя їхніх дітей братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, уклавши так званий договір при розлученні. Належним чином оформивши відповідні договірні відносини можна суттєво полегшити судовий розгляд і зекономити час та зусилля на шлюбно-розлучний процес. За цим Договором батьки можуть:
- домовитись про місце проживання дитини;
- визначити графіки побачень з дитиною (у святкові та вихідні дні, у період літніх та зимових канікул тощо);
- визначити порядок оздоровлення та відпочинку дитини в лікувально-профілактичних та оздоровчих закладах на території України, а так само за кордоном;
- розподілити обов’язки щодо супроводу дитини до школи/дитсадка, для відвідування спортивних занять (курсів вивчення англійської мови, танцювального гуртка тощо);
організації дозвілля під час канікул, відпочинку, проведення вихідних та святкових днів тощо;
- встановити розмір, строки та порядок здійснення ними утримання неповнолітньої дитини, а саме: визначити утримання у натуральній формі або грошове утримання (аліменти) на користь дитини в твердій грошовій сумі або у відсотках від заробітку того з батьків, хто проживатиме окремо.

Батьки також можуть домовитися між собою з питань про виховання своїх дітей, уклавши договір щодо здійснення батьками батьківських прав та виконання обов'язків. За цим договором сторони можуть:
- домовитись про місце проживання дитини;
- порядок реалізації права того з батьків, хто проживає окремо, на особисте спілкування з дитиною, в тому числі телефоном, визначити години та дні особистого спілкування з дитиною (у святкові та вихідні дні, у період літніх та зимових канікул тощо);
- погодити між собою порядок тимчасового проживання дитини з тим з батьків, хто проживає окремо;
- визначити порядок оздоровлення та відпочинку дитини в лікувально-профілактичних та оздоровчих закладах на території України, а так само за кордоном;
- розподілити обов’язки щодо супроводу дитини до школи/дитсадка, для відвідування спортивних занять (курсів вивчення англійської мови, танцювального гуртка тощо); організації дозвілля під час канікул, відпочинку, проведення вихідних та святкових днів тощо.

В умовах сьогодення значного поширення набуваються такі сімейно-правові договори як сепараційна угода, що укладається на випадок роздільного проживання подружжя, яке не розлучилося, але проживає окремо.

Врегулювати свої відносини на договірних засадах на сьогодні можуть також пари, що не перебувають в зареєстрованому шлюбі, але тривалий час проживають однією сім’єю без реєстрації шлюбу (фактичне подружжя). Зокрема, вони вправі укласти договір про визначення правового режиму майна осіб, що перебувають у фактичних шлюбних відносинах та договір щодо утримання фактичного подружжя.

Правильно обрати вид договору, надати йому належного змісту та форми зможуть юристи компанії «УкрЛегіс», які мають багаторічний досвід роботи у цій сфері.