Здійснення батьківських прав і обов’язків

„Шлюб - це багаторічна героїчна праця батька і матері, які піднімають на ноги своїх дітей.“ Джордж Бернард Шоу

Усі питання відносин з дитиною мають вирішуватися між матір’ю та батьком на основі взаємного порозуміння, однак в житті так буває не завжди. Тому на практиці при здійсненні батьками батьківських прав і обов’язків між ними можуть виникати спори, наприклад, щодо визначення імені чи прізвища дитини, місця її проживання, забезпечення побутових і матеріальних умов життя, виїзду дитини за кордон або участі у вихованні дитини того з батьків, який не проживає разом з нею. Як показує практика, зі значними труднощами можуть стикнутися батьки після розлучення, коли вирішення тих чи інших питань, пов’язаних з майбутнім вихованням дитини, часто стає інструментом зведення рахунків між колишнім подружжям. Так, той із батьків, з яким залишається дитина, практично позбавлений можливості без зайвих турбот оформляти стосовно неї всі необхідні дозволи та документи, отримувати матеріальну допомогу тощо без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків.

Звичайно, не всі спори між батьками з приводу дітей мають принципове значення, а тому інколи можуть бути вирішені ними без втручання органу опіки та піклування або суду у результаті домовленості між ними або укладення відповідного договору. Але трапляються випадки, коли у спорах, що стосуються прав та обов’язків батька або матері, не обійтися без судового розгляду справи або застосування іншої адміністративної процедури. Приміром, непоодинокими є випадки, коли єдиним механізмом для забезпечення потреб дитини є звернення до суду з позовом про стягнення аліментів з одного з батьків.

Окрім того, у певних життєвих ситуаціях правом на утримання можуть користуватися повнолітні діти, а батьки, у свою чергу, отримують право на утримання з боку своїх дітей.

З іншого боку, за порушення батьківських обов’язків може наступати відповідальність, передбачена законодавством. А у крайніх випадках доводиться вдаватися до гарантованого державою інструменту для захисту прав та інтересів дитини від невиконання або неналежного виконання батьками своїх обов’язків, від їх жорстокого поводження та протиправної поведінки щодо дитини – позбавлення батьківських прав.

Пам’ятаючи, що Сімейний кодекс України сприяє трактуванню дитини як рівноправного члена сім’ї за столом переговорів щодо умов її життя, як особи, яка має власну гідність і право на повагу до неї, команда наших фахівців готова надати професійну допомогу під час вирішення сімейних спорів, які стосуються захисту прав та інтересів дітей, зокрема, з наступних питань:
- реєстрація народження дитини;
- визначення або зміна прізвища, імені або по батькові дитини;
- визначення та реєстрація місця проживання дитини;
- усунення перешкод у спілкуванні з дітьми, онуками;
- визнання та встановлення факту батьківства;
- позбавлення та поновлення батьківських прав;
- визнання та оспорювання батьківства (материнства);
- укладення договору між батьками про сплату аліментів на дитину, місце проживання дитини, участь у забезпеченні умов життя дитини того з батьків, хто проживатиме окремо; договору про утримання батьками своїх повнолітніх дітей або договору про утримання повнолітніми дітьми своїх непрацездатних, а також працездатних батьків;
- представництво в органі опіки і піклування стосовно питань, пов’язаних із захистом прав дитини;
- стягнення аліментів та додаткових витрат на утримання дитини у судовому порядку та ін.