Майнові спори подружжя (колишнього подружжя)

„Сім'я - це група людей, яких єднають узи крові і сварять грошові питання.“ Етьєн Рей

До недавнього часу склад майна подружжя був досить незначним і складався, в основному, з побутових речей та предметів індивідуального користування чоловіка та дружини. Але з розвитком ринкових відносин до майна подружжя почали входити об’єкти нерухомості, земельні ділянки, транспортні засоби, грошові вклади, цінні папери, частки у складеному капіталі товариства та інше майно, що тягне за собою більш складний порядок його розподілу.

Чинний Сімейний кодекс України надає право подружжю на поділ майна, що належить чоловікові та дружині на праві спільної сумісної власності, за взаємною згодою як під час перебування у шлюбних відносинах, так і при розірванні шлюбу та після розлучення.

Не викликає сумнівів, що розв’язання майнових проблем, що виникають між подружжям, цивілізованим шляхом є вкрай важливим. Тому ідеальною видається ситуація, коли сторони досягають взаємної згоди і не мають претензій одна до одної. У цьому відношенні сімейне законодавство України передбачає можливість укладення декілька видів договорів, який не є вичерпним:
- договір про поділ спільного майна подружжя;
- договір про відчуження одним із подружжя на користь другого своєї частки у праві спільної сумісної власності;
- договір про порядок користування спільним та роздільним майном подружжя;
- договір про виділ частки нерухомого майна одного з подружжя зі складу всього майна.

За Вашим зверненням наші спеціалісти із задоволенням допоможуть скласти проект відповідного договору щодо поділу майна подружжя, щоб закріпити досягнуті домовленості, і забезпечать нотаріальне посвідчення такого договору.

Однак, часто досягти такої угоди не вдається або буває надзвичайно важко, у зв'язку з чим виникає необхідність в судовому порядку доводити свої права на майно, придбане в період шлюбу, або виділити майно, яке належить одному з подружжя на праві особистої приватної власності. Практика свідчить про те, що спори, пов’язані з поділом майна колишнього подружжя, являють вагому категорію справ, які розглядаються судами. І, на жаль, розв’язання майнових спорів у судовому порядку найчастіше є довготривалою процедурою і може тягнутися роками. У разі виникнення спору юристи компанії «УкрЛегіс» надійно захистять Ваші інтереси в суді з метою забезпечення справедливого та розумного розподілу майна, яким володіє подружжя. В залежності від підстав набуття майна також можуть бути застосовані наступні процедури:
- визнання права власності на майно, придбане у шлюбі на підставі договору дарування або в порядку спадкування;
- визнання права власності на майно, придбане у шлюбі за рахунок особистих коштів одного з подружжя;
- визнання права власності на майно, придбане за час окремого проживання чоловіка та дружини у зв'язку з фактичним припиненням шлюбних відносин;
- виділення частки, зменшення або збільшення частки одного з подружжя у спільній частковій власності у судовому порядку;
- встановлення фактів, що мають юридичне значення (наприклад, факту проживання однією сім’єю) та ін.