Укладення та розірвання шлюбу з іноземцем

«Прекрасна сім'я - це не "ідеальна пара", це двоє зовсім не ідеальних людей, які вчаться радіти тому, що вони різні.» Д. Мейрер

Посилення міграційних процесів, розширення міжнародних зв’язків породжують виникнення правовідносин, що виходять за межі правової системи однієї держави. І хоча шлюб між українцями і громадянами інших держав є досить поширеним явищем, його реєстрація має певні особливості та здійснюється з урахуванням вимог міжнародного приватного права. Тому на наречених, які збираються створити сім’ю на міжнародному просторі, часто очікують бюрократичні складнощі, які розпочинаються з підготовки та належного оформлення пакету документів, необхідного для реєстрації шлюбу з іноземним громадянином та продовжуються на етапі визнання «закордонного» шлюбу у країнах громадянської належності та/або проживання майбутнього подружжя. Іноземні держави висувають різні вимоги щодо реєстрації шлюбу, але більшість пар стикається з необхідністю проходження процедури легалізації документації, тобто приведення документів у ту форму, яка відповідає законодавству іноземної держави і визнається державними органами цієї держави.

Кожна ситуація індивідуальна і залежить від багатьох факторів, зокрема, країни укладення шлюбу, громадянства подружжя та вибору їх постійного місця проживання після укладення шлюбу.

Якщо мова йде про укладення шлюбу між українським громадянином та іноземцем на території нашої держави, де вони залишаться проживати, то форма і порядок укладення такого шлюбу, а також його правові наслідки визначатимуться правом України. А от у випадку укладення шлюбу за кордоном і переїзду до чоловіка або дружини необхідно проявити пильність і заздалегідь ознайомитися з правом країни постійного місця проживання своєї «половинки». Попри романтичні наміри і оптимістичне налаштування під час укладення такого шлюбу вкрай важливо заздалегідь замислитися над тим, якими можуть бути його наслідки для майбутнього подружжя та їхніх дітей. Адже у цьому випадку більшість питань будуть вирішуватись з огляду на норми шлюбно-сімейного законодавства саме країни місця постійного проживання подружжя.

Отже, перед укладенням шлюбу за кордоном варто мати уяву про положення місцевого законодавства щодо правового режиму майна подружжя, порядку його поділу, прав та обов’язків подружжя щодо утримання, а також умов розірвання шлюбу. Адже практикою виведена парадоксальна формула про те, що одружитись з іноземцем іноді буває легше, ніж розлучитись. Скажімо, в деяких країнах визначене досить обмежене коло причин, які можуть послужити розірванню шлюбу. У Німеччині та Швейцарії одна з обов'язкових умов розлучення — це окреме проживання протягом одного року. А в мусульманських країнах ініціатива жінки щодо розлучення взагалі ніякого значення не має. Тобто жінка у виняткових випадках може ініціювати питання про розірвання шлюбу.

Окремим питанням є визначення юрисдикції у справах про розірвання «інтернаціональних» шлюбів. Особливої актуальності цей нюанс набуває у випадку, коли подружжя приймає рішення про розлучення, і чоловік та дружина опиняються у різних країнах.

У компанії «УкрЛегіс» Ви отримаєте корисні поради та професійні консультації щодо переліку документів, необхідних для укладення шлюбу з іноземним громадянином, тлумачення положень законодавства відповідної країни щодо майнового режиму майна подружжя, права на утримання, що надасть змогу прийняти зважене рішення та уникнути непередбачуваних ситуацій «на чужині». Наші іноземні партнери також із задоволенням нададуть Вам допомогу під час визначення умов та укладення шлюбного договору за кордоном, щоб максимально захистити Ваші права та інтереси у транскордонному шлюбі. Якщо ситуація склалася таким чином, що шлюбні відносини з іноземним громадянином не склалися, ми готові запропонувати стратегію розірвання шлюбу з урахуванням норм міжнародного приватного права та у разі необхідності забезпечити представництво Ваших інтересів у компетентних органах іноземної держави.